اصول خاص آموزش رياضي به کودکان کم توان ذهني:

ساخت وبلاگ
چکیده : اصول خاص آموزش رياضي به کودکان کم توان ذهني: 1-اصل آمادگي :معلمان اين کودکان معتقدند که اين افراد آم... با عنوان : اصول خاص آموزش رياضي به کودکان کم توان ذهني: بخوانید :
اصول خاص آموزش رياضي به کودکان کم توان ذهني:

1-اصل آمادگي :معلمان اين کودکان معتقدند که اين افراد آمادگي براي يادگيري ندارند،پس ياد نميگيرند،هر فردي در هر شرايطي آمادگي يادگيري مطالبي را دارد،فقط اين کودکان کندتر و ناقص تر ياد ميگيرند.

2-اصل صبر و شکيبايي:نبايد انتظار داشت که اين کودکان را طي يک جلسه مود سنجش قرار داد.هم در سنجش و اندازه گيري و هم در انتخاب محتواي آموزشي بايد صبر و حوصله داشت.

3-اصل عقب گرد راهبردي:ميخواهيم جمع را آموزش دهيم،ولي فرد عدد را تشخيص نميدهد،عقب برمي گرديم،تا مراحل قبلي و تشخيص عدد را دوباره به او آموزش دهيم.براي آموزش ساعت،کوچکي و بزرگي را ياد مي دهيم.(عقربه بزرگ و کوچک).

۴-اصل محدودیت در خزانه لغات:مثلا م

معادلاتی که برای جمع به کار می بریم یا برای ساعت سی را نیم و پانزده دقیقه را ربع بیان می کنیم که منجر می شود به اینکه در ریاضیات جلسات اباتدایی را به آموزش کلمات اختصاص دهیم.

۵-اصل تجربه کاربردی:انتظارات پایین داشتن از این افراد باعث می شود آنها را از بسیاری تجارب محروم کنیم.افراد عادی به طور خود به خودی شباهتها و تفاوتها را می فهمند(مفاهیم پایه بزرگتر کوچکتر)ولی کودکان عقب مانده ذهنی این مفاهیم را به آسانی درک نمی کنند.پس باید در جریان انجام کار قرار گیرند.

۶-اصل تمرکز:با توجه به محدودیت تمرکز این افراد بهتر است در آموزش ریاضیات یک هدف را مشخص کرده و آن را دنبال کنیم.

۷-اصل ثبات در پاداش دادن:به جهت محدودیت کودکان عقب مانده ذهنی باید در هر شرایط این پاداش دادن اتفاق بیفتد.

۸-اصل انگيزش:معلمان كودكان عقب مانده ذهني اينها را بي انگيزه مي دانند در حالي كه اين صحت ندارد.چون افراد از اين كودكان انتظاري ندارند آنها هم انگيزه اي ندارند ولي اگر به او كاري ياد داده شود و از او انتظار انجام آن را داشت كودك براي آموزش مهارتهاي بعدي انگيزه پيدا مي كند.

۹-اصل مشق دادن:مشق دادن يكي از اصولي است كه مي توان با آن مهاراتها را آموزش داد البته نه مشق دادن طوطي وار.بلكه بايد مفاهيم يكسان در موقعيت هاي متفاوت و با كاربردهاي متفاوت باشد.

۱۰-اصل آموزش رويدادي در مقابل آموزش تصادفي:اطرافيان كودكان عقب مانده ذهني به خاطر ضعف ظاهري اين كودكان فكر مي كنند اين كودكان توانايي يادگيري را ندارند و آنها را از آموزش محروم مي كنند.(آموزشي كه والدين به كودكان مي دهند و هدف خاصي ندارد آموزش تصادفي است.)آموزش رسمي كه در كلاسها ارائه مي شود و هدف دارد آموزش رويدادي است.آموزشهاي رويدادي را مي توان در مدارس هم آموزش داد.معلمي كه بچه ها را به اردو مي برد ممكن است در طول راه مطالبي را به آنها ياد دهد كه اين يك آموزش رويدادي است كه در محيط طبيعي ارائه مي شود.


موضوعات مرتبط: آموزگاران ، روش تدريسهاو طرح درس ها ، توصيه هاي به اوليا ي محترماصول,خاص,آموزش,رياضي,کودکان,توان,ذهني,...
نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : شنبه 28 مرداد 1396 ساعت: 0:15